Bugun...Meram’da muhteşem "MIRAS"gecesi


facebook-paylas
Tarih: 11-09-2017 22:46

Meram’da muhteşem

Meram’da muhteşem gece

Meram Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında “Geçmişi İhya Geleceği İnşa”  sloganıyla düzenlenen "Miras" adlı görsel şölen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımıyla yapıldı.

 

Şükran Mahallesi Sırçalı Medrese karşısında düzenlenen Miras adlı görsel şölende, 600 metrekare sahnede, 500 metrekare dev ekranda, 3D video mapping şovları, koreografik dans gösterileri, drama ve sahne sanatlarının buluştuğu multidisipliner formatla; Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya gelişlerinin anlatımıyla başlayan, Konya, Meram ve kentsel dönüşüm yapılacak olan bölgedeki pek çok anlam ve eserler, geleneğimizdeki anlamlarla buluşturularak, farklı sahne ve dijital sanat modelleri ve yöntemleri kullanılarak yaklaşık 60 dakikalık performans hazırlandı.

 

“KONYA BİZE ECDADIMIZDAN MİRAS, MERAM BİZE EMANETTİR"

Programda konuşan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Konya bize ecdadımızdan miras, Meram bize emanettir” dedi.  Sur içerisinden yükselen bir medeniyetin ruhu bize miras olduğunun altını çizen Toru, “Özellikle yaya geçişlerinin kesintisiz olarak sağlanması hedefiyle yavaşlatılmış trafiğin hızlandırılması çalışmamızın yer altında ise büyük otoparklar yapılması planlanıyor. Açık ve yarı açık alanlarla bölge yeniden tanımlanırken yapılan düzenlemelerle şehir kültürüne canlı bir ortam oluşturmayı hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

 

Asr-ı Saadet, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti zincirinin taşınacağı, bugünün ihtiyaçları ve modern mimari ile sentezlenen bir perspektifle; bölgeyi geçmişle buluşturup geleceğe taşımanın temel çıkış noktaları olduğunu kaydeden Toru, “İdrâk seviyemiz ile inşâ ettiğimiz şehirlerde, bize has Medeniyet tasavvurumuz ile var olabileceğimizi asla unutmamalıyız. Tarihi  yapılarımızın inşaatında en temel malzeme olan, tuğlayı tuğlaya birleştirirken sağlamlaştıran HORASAN harcı; aynı zamanda bu topraklardaki birlikte yaşama kültürümüzün de özünü oluşturan harç olmuştur” dedi.

Başkan Toru, İslam ve Türk kavramlarının yayıldığı, tüm coğrafyalarda yaşayan tüm etnisitelerin, kültürlerinin de özümsenerek inşa edilecek bir kültür, sanat, mimari, ahlaki şehircilik vicdan ve adalet medeniyetini sembolize ederek Türkiye’ye ve dünyaya rol model olmanın ana fikirleri olduğuna da dikkat çekti.

Proje hakkında bilgi veren Başkan Toru, “Tescilli sivil mimari örneği yapılar, sıra evler referans alınarak önerilen yeni yapıların yapı malzemesi, hizaları ve gabarileri belirlenmiştir. Dönüşüm alanının günün her saati yaşayan bir yer, özlediğimiz mahalle olması için, konut, ticari alanlar, müze, kültür merkezi, haftanın her günü faaliyet gösteren organik pazar, öğrenci evi, yaşlılar için misafirhane, parklar, sokak sergi alanları gibi farklı fonksiyonların bir arada olmasına özen gösterilmiştir. Özellikle yaya hareketinin kesintisiz sağlanması amaçlanmış, yavaşlatılmış trafik ve yapı adalarının avlularının ve meydanların altında da yeraltı otoparkları düşünülmüştür. Kapalı, açık ve yarı açık alanlar ile bölge yeniden tanımlanırken, getirilen fonksiyonlar  ve düzenlemelerle insanları bir araya  getirerek, canlı bir yaşam alanına ve şehir kültürüne mekan oluşturmayı hedefledik. 2 yıllık kısa bir sürede 200.000 metrekarelik alanın “Riskli Alan” ilanı, dönüşüm modelinin kurgulanması, 1.500 civarı mülkün değer tespiti, 2.000’in üzerinde hap sahibi ile uzlaşma ve anlaşma süreçleri, yıkım ve sahanın molozlardan temizlenmesi, bölgeyi tarihteki konumuna en kısa sürede kavuşturmanın çabasıdır. Yıllardır bize dayatılan tek tip şehir mimari anlayışını da kıracağımız bu proje ile her bir zincirin bize ancak zenginlik vereceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

VAZİFEMİZ; ‘ŞEHRİ, İMAR İLE MAMUR ETMEYE MEMUR OLMAK’

Büyük Medeniyet İddiası yolunda; kültür, mimari ve sanat alanında bir Rönesans yaşanmasına da öncülük edecek projenin inşaat çalışmalarına yıl sonundan itibaren başlayacaklarını kaydeden Başkan Toru, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şehirlerimizin pek çoğunu gökdelenlere kurban ettiğimiz bu yüzyılda, kaybettiğimiz mekânları iyiye, güzele insan fıtratına uygun şekle dönüştürmeye ve ecdadımızın bakış açısı ile bakma mecburiyetimiz vardır.  Şehirdeki ruh, şehirde yüzyıllardır yaşayan insanların oluşturduğu anlamlar bütünüdür. Onlar şehri fıtrattan, ahlaktan, değerlerimizden bağımsız düşünmediler. Tüm heybeti ile duran Sahib-i Ata Külliyesi, Sırçalı Medrese, Karamanoğlu Mehmet Bey’in Hasbey Dar’ül Hüffazı, Sultan Hamamı; taşın üzerine taş koyarken dillerindeki dua, gönüllerindeki aşk, yüreklerindeki umut bize kalan miras oldu. Her bir tuğlası abdestli olarak, dualarla konulan Kapı Camii karşımızda. Tüm Konyalı bilir ki burada ibadetin ayrı bir hazzı vardır. Çünkü maddeye geçmesini ısrarla istedikleri ruhu, ihlasla inşa ettikleri yapılara taşımışlardı. Vazifemizi; ‘Şehri, imar ile mamur etmeye memur olmak’ olarak tanımlarken; Konya’nın kapılarını açılmasını Kılıçarslan’a; Tarihi Kale surlarını ve Şükran mahallesinin ihyasında ve inşasına vesile olacak şerefli bir çalışmayı da bizlere nasip eden Rabbime Şükürler Olsun. Gayemiz inşa ederken, gönül dünyamızda da inşa olmaktır.”

BAKAN ÖZHASEKİ’DEN MERAM BELEDİYESİ’NE TEBRİK

Kentsel dönüşüm çalışmalarından dolayı Meram Belediyesi’ni tebrik eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Tüm Türkiye’de kentsel dönüşüm yapılıyor. Bütün illerde adeta bir yarış halinde devam eden bu kentsel dönüşümde; medeniyet kodlarımızı dikkate alarak ve kendimize has değerleri ön plana çıkararak o mimari tarz üzerinde çalışıp, gayret edip bugün burada fiiliyata geçmek üzere huzurlarınıza sunmuş olduğu bu projeyle ilgili olarak doğrusu yıllarca belediye başkanlığı yapan bir kardeşiniz olarak önce değerli başkanımızı tebrik etmek istiyorum. Allah kendinden razı olsun. Çok doğru yolda, düzgün bir işe başlıyor. Türkiye’nin birçok yerinde belediye başkanlarımız ne yazık ki oradaki binaları yıkıp yenilemeyi, yenilerken kendi içerisinde yoğunluğu iki kat artırarak yarısını müteahhide verip, yarısını da vatandaşa dağıtıp işin içerisinden pratik bir şekilde çıkmayı sanki maharet sayıyorlar. İşin garip tarafı o yıkmış oldukları yerler nasıl olsa bir gün yıkılacakken kendi yaptıkları o çirkin binalar 50 yıl, 100 yıl bir daha yıkılamayacak. Değerli başkanımızın bana anlattığı hususları büyük bir titizlik içerisinde uyguladığını ve sizlerin huzurunda sunabilecek hale geldiğini görmek bizleri son derece mutlu ediyor” dedi.

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatan Bakan Özhaseki, "Ülke topraklarının yüzde 66'sı birinci derece veya ikinci derece deprem kuşağında. Nüfusumuzun yüzde 71’i deprem bölgelerinde yaşıyor. Deprem bir gerçek, onunla savaşamayız ancak onu iyice anlayarak tedbir alabiliriz. Yapabileceğimiz tek şey bu. Geçtiğimiz 100 yıl içinde bu coğrafya üzerinde altı ve üzerinde deprem sayısı 56. Ölen insan sayımız 100 binin üzerinde, mali kaybımız 100 milyar civarında. Deprem insanları öldürmez, insanları kötü yapılar öldürür. Bilim adamları İstanbul için bir deprem gerçeğinin olduğunu söylüyor. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde bir deprem olacak dediklerinde bunu seyretmemiz mi gerekiyor? Tedbir alıp gayret etmeyelim mi? Şu an bir gayret içerisindeyiz ve onun için uğraşıyoruz. Yıkılabilecek ve kentsel dönüşüme girecek olan ve bu çalışmayı yapacak olanlara destek olacağız. Cansuyu olarak o çalışmayı yapanlara sıfır faizli kredi vereceğiz, iki sene boyunca inşaatların yapım süreci boyunca bunu devam ettireceğiz. Sonra da üç sene içerisinde paramızı geri isteyeceğiz. Böyle başlayarak yılda 500 bin birimin dönüşmesini hedefledik" dedi.

Bakan Mehmet Özhaseki, Arakan'da yaşanan insanlık dramına, yaşanan zulme dünyanın sessiz kaldığını ifade ederek, "Türkiye olarak Arakan'da yaşanan insanlık suçuna sessiz kalmayacağız. Arakan'da insanlar ölüyor, insan haklarından iki çift kelam eden yok. Hani insan hakları sizin için önemliydi. Suriye'de çocuklar ölüyor sesiniz çıkmıyor. Yatıyorlar, kalkıyorlar Türkiye. Onlar alışmışlar eski Türkiye'ye.Şimdi dik durmamız onlara iyi gelmiyor" dedi.

"CEZALARINI EN AĞIR ŞEKİLDE ÇEKECEKLER"

FETÖ'nün yaptığı rezilliklerin şimdi teker teker ortaya çıktığını ifade eden Bakan Özhaseki, "Vicdanın asla kabul etmeyeceği fetvalarla neler yapmışlar. Yükselebilecek insanlara namaz kılmayın, içki içebilirsiniz demişler. Hacca gitmeyeceksiniz, dilinizden şehadet kelimesi çıkmasın demişler. Eşleriniz denize bikiniyle gitsin demişler. Sorular çalarak, insanlara kumpaslar kurarak kendilerini devletin merkezine yerleştirmeye gayret etmişler. Amerika'daki şizofren yapının bir emriyle insanları öldürmeye kalktılar. Masum insanlara kurşun sıktılar. 250 kardeşimiz şehit oldu, 2 bin 200 kişi gazi oldu. Allah, Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, sizlerden razı olsun ki herkes gövdesini siper etti bu belayı atlattık. Şimdi mahkemeleri izliyorsunuz. Sanki silahları bunlar sıkmamış, uçakları bunlar kaldırmamışlar, o gün biz de hayal alemindeymişiz, rüya görmüşüz, hiçbir şey olmamış sanki. Yine yalan, yine ikiyüzlülük. Tabii bunca yıl ikiyüzlülükle buralara gelen insanlardan yiğitlik bekleyip de, 'evet biz yaptık' demesi beklenemez ama yargılananlar cezalarını en ağır şekilde çekecekler" ifadelerini kullandı.  

Terör örgütü DEAŞ ile ilgili de konuşan Bakan Özhaseki, "Arka plana baktığımızda şu çıktı: Emperyal devletler DEAŞ’ı ürettiler. Maaş verdikleri adamları bir araya getirdiler sonra da bulundukları yerdeki ordular geriye çekildi. Geniş bir alan açıldı bunlara, bunlar da vahşet işlemeye başladılar. Şimdi de tüm dünya toplanıp onların elinden kurtarmaya çalışıyorlar. Sanki Suriye'ye gelmek için bir bahane arıyorlardı ve o bahaneyi ürettiler, şimdi de orada toplanıyorlar. Gözümüzün içine baka baka çok pişkin bir vaziyette sanki biz bunları görmüyor gibi davranıyorlar. Biz onlara karşı da mücadele veriyoruz. Biz ne kimseden emir alırız ne de kimseden izin alırız. Bizim için önemli olan bu milletin geleceğidir” dedi.

Programın sonunda Bakan Özhaseki, sanat yönetmeni Ebru Kara, drama yönetmeni Koray Onur, Genel Sanat Yönetmeni olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç’a çiçek hediye etti.

Başkan Toru da günün anısına Bakan Özhaseki’ye üzerinde “Rütbelerin en yükseği ilim rütbesidir, Hikmetlerin başı Allah korkusudur” yazan özel bir rahleyi takdim etti. Toru, aynı hediyeyi Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş adına Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç’a takdim etti.

Düzenlenen programa, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri, AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Karatay Kaymakamı A. Selim Parlar, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yavaş, Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, Ahırlı Belediye Başkanı İsa Akgül, Konya İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, teşkilat mensupları, protokol mensupları, STK temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bu haber 244 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 31 21 7 3 70 32 66 +38
2 Medipol Başakşehir 32 20 6 6 57 32 66 +25
3 Fenerbahçe 31 18 4 9 66 33 63 +33
4 Beşiktaş 31 18 5 8 59 27 62 +32
5 Trabzonspor 31 13 8 10 55 45 49 +10
6 Sivasspor 32 14 12 6 42 46 48 -4
7 Göztepe 31 13 10 8 48 48 47 0
8 Kayserispor 31 12 11 8 41 48 44 -7
9 Kasımpaşa 31 11 13 7 47 52 40 -5
10 Bursaspor 31 11 14 6 41 42 39 -1
11 Yeni Malatyaspor 31 10 12 9 35 41 39 -6
12 Akhisarspor 31 9 13 9 39 49 36 -10
13 Aytemiz Alanyaspor 31 10 16 5 49 54 35 -5
14 Antalyaspor 31 9 14 8 37 54 35 -17
15 Atiker Konyaspor 31 8 15 8 34 38 32 -4
16 Osmanlıspor FK 31 8 15 8 45 54 32 -9
17 Gençlerbirliği 31 7 15 9 35 50 30 -15
18 Karabükspor 31 3 25 3 20 75 12 -55
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 33 19 5 9 64 36 66 +28
2 MKE Ankaragücü 33 18 7 8 54 33 62 +21
3 Ümraniyespor 33 17 9 7 46 32 58 +14
4 Boluspor 33 17 10 6 52 30 57 +22
5 Gazişehir Gaziantep FK 33 15 10 8 55 34 53 +21
6 BB Erzurumspor 33 14 9 10 55 43 52 +12
7 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
8 Altınordu 33 15 11 7 54 44 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 33 11 15 7 43 46 40 -3
15 Denizlispor 33 10 15 8 43 46 38 -3
16 Samsunspor 33 7 12 14 29 43 35 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 33 22 4 7 61 15 73 +46
2 Menemen Belediyespor 33 21 4 8 66 26 71 +40
3 Afjet Afyonspor 33 21 5 7 62 29 70 +33
4 Sivas Belediyespor 33 19 5 9 56 28 66 +28
5 Keçiörengücü 33 18 8 7 74 39 61 +35
6 İnegölspor 33 17 9 7 52 40 58 +12
7 Sancaktepe Belediyespor 33 15 7 11 51 32 56 +19
8 Sarıyer 33 13 15 5 43 43 44 0
9 Etimesgut Belediyespor 33 11 13 9 43 44 42 -1
10 Tokatspor 33 11 13 9 37 45 42 -8
11 Kastamonuspor 1966 33 12 17 4 44 46 40 -2
12 Eyüpspor 33 11 16 6 52 60 39 -8
13 Amed Sportif 33 10 14 9 37 41 36 -4
14 Tuzlaspor 33 9 16 8 40 50 35 -10
15 Bodrumspor 33 9 16 8 37 52 35 -15
16 Bucaspor 33 9 15 9 48 59 33 -11
17 Kocaeli Birlikspor 33 4 25 4 29 76 13 -47
18 Mersin İdmanyurdu 33 1 31 1 19 126 17 -107
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 33 23 4 6 60 26 75 +34
2 Bayburt Grup Özel İdare 33 16 6 11 47 30 59 +17
3 Kemerspor 2003 33 15 7 11 62 44 56 +18
4 Bayrampaşa 33 15 9 9 42 34 54 +8
5 Ofspor 33 15 11 7 39 27 52 +12
6 Düzcespor 33 13 7 13 40 34 52 +6
7 Halide Edip Adıvar SK 33 13 8 12 45 30 51 +15
8 Erbaaspor 33 13 11 9 46 40 48 +6
9 Batman Petrolspor 33 12 10 11 41 34 47 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 33 11 13 9 42 43 42 -1
11 Çatalcaspor 33 10 13 10 31 35 40 -4
12 Yomraspor 33 9 14 10 23 41 37 -18
13 Kozan Belediyespor 33 10 17 6 41 52 36 -11
14 Bergama Belediyespor 33 8 16 9 35 54 33 -19
15 Erzin Belediyespor 33 9 18 6 32 53 33 -21
16 12 Bingölspor 33 6 14 13 27 42 31 -15
17 Orhangazi Belediyespor 33 6 14 13 31 48 31 -17
18 Çanakkale Dardanel SK 33 5 17 11 35 52 26 -17
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
04.05.2018 20:00 İstanbul Başakşehir 1 - 1 Demir Grup Sivasspor
05.05.2018 19:00 Trabzonspor - Kasımpaşa
05.05.2018 19:00 Aytemiz Alanyaspor - Osmanlispor FK
05.05.2018 16:00 Kardemir Karabükspor - Atiker Konyaspor
06.05.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor - Galatasaray
06.05.2018 16:00 Fenerbahçe - Bursaspor
06.05.2018 16:00 Gençlerbirliği - Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
04.05.2018 17:30 Elazığspor 2 - 2 İstanbulspor
04.05.2018 17:35 Adanaspor 0 - 3 Eskişehirspor
04.05.2018 17:30 Balıkesirspor 4 - 1 Manisaspor
04.05.2018 17:30 Gaziantepspor 4 - 5 Giresunspor
05.05.2018 19:00 Samsunspor - Umraniyespor
05.05.2018 17:00 Ç.Rizespor - Gaziantep Bykşhr Bld.
05.05.2018 19:00 Boluspor - Denizlispor
05.05.2018 17:00 Altınordu - Erzurum BB
07.05.2018 19:00 Ankaragücü - Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
05.05.2018 15:30 Keçiörengücü - Kastamonuspor
05.05.2018 15:30 Bucaspor - Etimesgut Belediyespor
05.05.2018 15:30 4 Eylül Bld. - İnegölspor
05.05.2018 15:30 Menemen Bld. - Eyüpspor
05.05.2018 15:30 Hatayspor - Afjet Afyonspor
05.05.2018 15:30 Tokatspor - Amed Sportif
05.05.2018 15:30 Mersin İ.Y. - Sancaktepespor
05.05.2018 15:30 Tuzlaspor - Sarıyer
05.05.2018 15:30 Bodrumspor - Kocaeli Birlik Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
05.05.2018 15:30 Duzcespor - Erbaaspor
05.05.2018 15:30 Tekirova Bld. - Bergama Belediyespor
05.05.2018 15:30 Yomraspor - Kozan Belediyespor
05.05.2018 15:30 Orhangazispor - Bayburt Genclikspor
05.05.2018 15:30 Bayrampaşa - Manisa Büyükşehir Belediyespor
05.05.2018 15:30 12 Bingolspor - Yeni Altindag Belediyespor
05.05.2018 15:30 Erzin Belediyespor - Halide Edip Adivar Spor
05.05.2018 15:30 Dardanelspor - Ofspor
05.05.2018 15:30 Catalcaspor - Batman Pet.

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI