Bugun...


Ali Özkanli


Facebookta Paylaş

SEVGİSİZLİĞİN TELAFİSİ YOKTUR
Tarih: 23-07-2017 21:42:00 Güncelleme: 23-07-2017 21:42:00


SEVGİSİZLİĞİN TELAFİSİ YOKTUR...

"Muhabbet, içine sevgi katılmış sohbettir." Muhabbeti evlerimize yerleştirmeliyiz. Peygamber sünnetini yerine getirmeliyiz. Çocuklarımızı ve bizleri bekleyen bir sürü tehlike var sokakta. Bu tehlikelere de maruz kalanlar çoğunlukla parçalanmış ailelerin ilgi ve sevgiden mahrum kalmış olan çocukları oluyor ne yazık ki.

Tarihten misal vereceğim. Padişahlar da dâhil olmak üzere Osmanlı insanının yetişme tarzı muazzam bir terbiye metodudur. Bu metotta özellikle sofra kültürü ön plana çıkıyor. Bütün aile bireyleri sofrada toplanıyor, beraber yemek yenirken güzel muhabbetler ediliyor. Herkes birbirine hal hatır soruyor. Sevgiyle birbirlerinin yüzüne bakıyorlar, gülümseyerek sohbetler ediyorlar. Tabi böyle bir ortamda yaşayan çocuklar da kendine güveni sağlam, dengeli, karakteri oturmuş bireyler olarak topluma faydalı birer fert haline geliyorlar. Tabi bu usul sadece kendi çocuklarına münhasır olmamış. Devşirme denilen bir usul ile devlete büyük hizmetler yapan, aslen Hristiyan olan insanlar da bu metotla, hem insanlığa kazandırılıyor hem de ilerde büyük hizmetler yapacak olan birçok kabiliyetli çocuğun önü açılıyordu.

Şöyle ki: 1. Murat Dönemi’nde başlatılan bu metoda göre Hristiyan ailelerin fakir olanlarından alınan çocuklar, Osmanlı ailelerine veriliyor. Bu çocukların hem ihtiyaçları karşılanıyor hem de sistemli bir dini terbiye altında yetişiyorlar. Daha sonra bu çocuklar, “acemi oğlan” ismiyle orduya alınıyor ve yeniçeri oluyorlar. Kabiliyetlerine göre de devlet işlerinde sadrazamlığa kadar yükselebiliyorlar. Mimar Sinan da bu usulle baş mimarlık makamına gelebilen yeteneklerdendir.

Tabi bu başarıların kökeninde sevgi eksenli, muhabbet esaslı sofra ve sohbet geleneğinin rolü çok büyüktür. Şimdilerde ise sürekli, böyle model insanların yokluğundan şikâyet eder olduk. Çocuklarımızın asi olmasından, söz dinlemeyişinden tutun da gençlerin uyuşturucu bataklığında çırpındıkça batmaları, fuhuş furyasının virüs süratiyle toplumda yayılması, vurgunların, soygunların, kapkaçların hayatı yaşanmaz hale getirmesi, bu şikâyetlerin başında gelmektedir.

Toplumdaki bireylerin, bencilleşip paylaşmayı unutması. Derdi olana kimsenin dönüp bakmaması, düşene bir tekme daha vurmayı insanların marifet sayması…

Hayatın güzelliklerini ıskalayarak bir yaşam kavgasına girilmesi, selamlaşma, gülümseme gibi toplumu birbirine kenetleyen geleneklerimizin unutulması…

Kızların, kadınların, bacı, kardeş gözüyle değil sadece maddi tatmin aracı olarak görülmesi. Namus mefhumunun ya hepten gözden çıkarılmış ya da aşırıya kaçan bir şekilde sadece kadına mal edilen çarpık bir anlayışın ortaya çıkmış olması. Ve bu sebeplerden dolayı yapılan zulüm ve eziyetler…

Konu çok geniş, misaller çoğaltılabilir. Bütün bu yanlış giden şeylerin kökeninde aslında aile kavramının önemi ortaya çıkıyor. Yaşam mücadelesi ve iş yoğunluğumuz asla ailemizi, çocuklarımızı ihmal etme derecesinde olmamalıdır. Evimize girip de kapımızı kapatınca bütün sorunlar dışarıda kalmalı, onlara ayıracak bir vaktimiz mutlaka olmalıdır.

Unutmamalıyız ki her şeyin telafisi vardır ama çocuk terbiyesinin ihmal edilmesinin ve sevgisiz bırakılmasının telafisi asla yoktur. Hiçbir şey onların gelecekte bu eksiklikten dolayı yaşayacağı travmalardan önemli değildirBu yazı 718 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Ak Partili yöneticiye hain saldırıda flaş gelişme
  Ak Partili yöneticiye hain saldırıda flaş gelişme
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Ak Partili yöneticiye hain saldırıda flaş gelişme
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Dik Dur REİS - Rıfat ABLAY (Darbe için yapılan ilk Șarkı 16.07.2016)
  Dik Dur REİS - Rıfat ABLAY (Darbe için yapılan ilk Șarkı 16.07.2016)
 • Recep Tayyip Erdoğan. Dombra
  Recep Tayyip Erdoğan. Dombra
 • İşte 15 Temmuz Destanı!
  İşte 15 Temmuz Destanı!
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Dik Dur REİS - Rıfat ABLAY (Darbe için yapılan ilk Șarkı 16.07.2016)
 2. Recep Tayyip Erdoğan. Dombra
 3. İşte 15 Temmuz Destanı!
 4. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 5. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 6. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI