Bugun...


Haci Yakisikli


Facebookta Paylaş

Demirtaş ve Akşener ittifak kurdu
Tarih: 11-09-2017 17:42:00 Güncelleme: 11-09-2017 17:42:00


HDP sustu. Selahattin Demirtaş’ın hapiste olması HDP’yi susturabilmeli miydi? Hayır, çok daha güçlü sloganlar üretmeleri bekleniyordu, bir dönem aradıkları fırsat ellerine geçmiş, Avrupa’daki müttefiklerine anlatmak için “adalet” eksenli tiyatral sözler yeterince mevcuttu.

Ne oldu da birdenbire Demirtaş ve etrafındakiler “fırtına öncesi sessizlik” gibi sus pus oldular. HDP cenahında yaprak kımıldamıyor. Hani “tükürükle” boğanlar, “sırtını” PYD’ye yaslayanlar, “biji serok” güzellemeleri nerede? Birdenbire hepsi nasıl kayboldu, bu mümkün mü?

Bir plan işliyor ve bu planların ucu “2019 Türkiye Genel Seçimleri”ni gösteriyor. İsimler zikrediliyor lakin herhangi kesinlik yok! Biraz daha açalım: Bir ittifaklar zinciri olduğu kesin fakat isimler zincirin halkası değil vizyon yüzü; isimler değişebilir ama plan aynı kalacak gibi!

Bu kez “Ekmeleddin İhsanoğlu” gibi olmayacak, daha profesyonel hazırlık var. Önceki Cumhurbaşkanlığı seçimiydi, şimdi ise “Başkan” ve “parlamento” ayrı ayrı seçilecek. Üstelik “önceki seçimin Cumhurbaşkanı” ülke yönetiminde çok söz sahibi değildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın “koşan ve ter döken lider” olması makama değer katarak onu millet nazarında müspet olarak dönüştürdü.

Selahattin Demirtaş ve Meral Akşener 2019 için ittifak kurdular ve bunu kendileri veya tabanları gerçek kılmadı. Sosyoloji devreye girdi ve yine alanları halka bırakmamak için son derece kararlılar!

Hayret edilesi durum dahi olsa tablo şöyle: “Altay’dan demir dağları delerek Bozkurt’un izinde Ergenekon’dan anayurda geldik” diyenlerin bir kısmıyla; “PKK’nin çözümlemeleri halkları özgürlüğe kavuşturacak” diyenlerin bir kısmı ittifak etmiş olacak. Siz ne kadar eleştirseniz de CHP, HDP, FETÖ ve bir kısım MHP’lilerin seçmen tabanı “ittifak etmekte” sakınca görmüyor. “Atatürk ile APO’nun posterleri yan yana geldi” dediğiniz vakit ittifakın tarafları buna aldırış etmeyebiliyorlar.

İttifak “şimdilik” Meral Akşener etrafında toplansa bile “esas oğlan” CHP’de duruyor. Lakin CHP kendi içerisinden “bir isim” etrafında toplanamıyor. CHP’liler “Laik Lady” Akşener’e oy verebilir. FETÖ’nün kalıntıları ve FETÖ’den içeri alınanların bir kısım çevreleri oylarını “muhterem ablaları” Akşener’e verebilir. HDP için Akşener son kurtuluş ve çoğu oylarını “Biji Serok Akşener” diyerek verebilir. Ülkücülerin içinden bir kısmı da “Topuklu Efe” diyerek yine Akşener’e yönelebilir.

“Ne Akşener’miş ya hu?” demeyin. Başrollerde Akşener olabilir lakin filmin yönetmeni ve senaristi olduğunu unutmayın. Bu filmin “yapımcısı” bile var ve her an “başrolü” başkasına verebilirler.

Şimdilik plan bu, ancak roller 2018’de değişebilir. Akşener olmaz da başka isim olur. İsimler değişse de “çerçeve” yukarıdaki gibi kalır.

Peki, ülkücüler ve solcular 12 Eylül’de niye zulüm çekti? Emperyalizme karşı gelenler şimdi emperyalizmin kucağında oturan FETÖ ile ittifak halinde mi olacak? O kadar PKK ve o kadar HDP türküsü çağıranlar nasıl oluyor da yıllarca “karşı” olarak gördükleri ile beraber oluyor?

Bu iş “sosyoloji” işi, yani toplumbilimciler işin lokomotifi! 

Millete “çerçeve çizmeye kalkanlar” bunu sadece masa başında yapmıyor. Halkın damarlarına iniyor, inceliyor, araştırıyor, deney dahi yapıyorlar. Toplumu yani bizleri “inceleyerek” tepkilerimizi önceden ölçüyorlar. Bunun için hem araştırmacıları hem de istihbarat örgütlerini kullanıyorlar. 

En son 1997’de başarılı olmuşlar ve bu başarıları 2002’ye kadar sürmüştü. Yaklaşık 5-6 sene! 2002’den bu yana ne yapsalar başarılı olamıyorlar. E-muhtırasından parti kapatmaya kadar tek tek saymaya gerek var mı? 

Tüm bu planların karşısında bir tek isim var: Recep Tayyip Erdoğan!

Devlet Bahçeli faktörü de burada önemli, ancak onun seçmeninin bir kısmı küsüp kenara çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “milletin menfaati dışında” bir planı olmadığını sadece bizler değil düşmanları bile biliyor; zaten düşmanlarının kinleri de bu sebepten değil mi?

Milletin “Erdoğan’ı sevme” sebepleri ile düşmanlarının “Erdoğan nefreti”nin sebepleri aynı! Aynı sebepler farklı sonuçları doğuruyor. Bu da bir sosyoloji alanı!

Erken seçim olur veya olmaz; ancak 2019 çalışmaları başladı. Geç kalan ve gözünü kapatanlar kaybedecek. Ya şimdi gözler açılır ve gerçekler görülür yahut “birileri” kapalı gözleri açar! İşte o “birileri” dışarıdan olursa 200 yıllık kaybetmişliğin yanına 100 yıl daha eklenir. “Birileri” dışarıdan değil öz benliğimizden olursa “yazacak tarih” önümüzde yeni bir milat olarak uzanır.

 Bu yazı 95 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Ak Partili yöneticiye hain saldırıda flaş gelişme
  Ak Partili yöneticiye hain saldırıda flaş gelişme
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Ak Partili yöneticiye hain saldırıda flaş gelişme
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Dik Dur REİS - Rıfat ABLAY (Darbe için yapılan ilk Șarkı 16.07.2016)
  Dik Dur REİS - Rıfat ABLAY (Darbe için yapılan ilk Șarkı 16.07.2016)
 • Recep Tayyip Erdoğan. Dombra
  Recep Tayyip Erdoğan. Dombra
 • İşte 15 Temmuz Destanı!
  İşte 15 Temmuz Destanı!
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Dik Dur REİS - Rıfat ABLAY (Darbe için yapılan ilk Șarkı 16.07.2016)
 2. Recep Tayyip Erdoğan. Dombra
 3. İşte 15 Temmuz Destanı!
 4. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 5. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 6. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI